Witrektomia niezastąpiona przy zmianach zwyrodnieniowych siatkówki

witrektomia

Jakiekolwiek zmiany zwyrodnieniowe w obrębie siatkówki są bardzo groźne i mogą skutkować natychmiastową utratą wzroku. Trzeba więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Na szczęście medycyna bardzo szybko się rozwija. Obecnie można uratować wadę, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu nieuchronnie prowadziła do ślepoty.

Kiedy przeprowadza się zabieg?

Witrektomia jest kierowana głównie do osób, których wzrok w ciągu ostatniego czasu uległ drastycznemu pogorszeniu na skutek degeneracji siatkówki. Przyczyny uszkodzeń siatkówki mogą być różne. Często są one dziedziczne, mogą być też związane z wiekiem czy też być wynikiem uszkodzeń mechanicznych. Bardzo ważne jest, by jak najszybciej reagować na pojawiające się zmiany. Witrektomia powinna być przeprowadzona jak najszybciej. Szacuje się, że w przypadku odwarstwienia siatkówki zabieg wykonany do 3 dni może być całkowicie skuteczny. Niestety, im później zabierzemy się za wyeliminowanie wady, tym gorzej. Zmiany mogą być już nie do uratowania. Stąd nie ma co zwlekać. Kiedy tylko zauważymy drastyczne pogorszenie wzroku należy jak najszybciej udać się po pomoc. W przeciwnym razie może nam grozić ślepota. Witrektomia jest wykonywana, kiedy nie ma już innych sposobów na uratowanie wzroku, przez co bardzo często jest określana mianem operacji ostatniej szansy. Operacja jest bardzo skomplikowana, a jej przebieg może się różnić w zależności od wady wzroku. Polega na usunięciu ciała szklistego z oka, a następnie wykonanie różnego typu prac chirurgicznych mających na celu usunięcie wady.

Jak wygląda rekonwalescencja?

Po zabiegu pacjent może odczuwać silny ból, który jednak można całkowicie uśmierzyć środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece. Trzeba też nastawić się na to, że widzenie będzie dużo gorsze. Zanim oko się zaadaptuje, musi minąć jeszcze trochę czasu. Z każdym dniem wzrok będzie się jednak poprawiał. Potem będzie jednak coraz lepiej. Nie można zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u okulistów. W przypadku witrektomii możliwe są powikłania w postaci krwotoków do oka czy zaćmy. Jeśli tylko zauważymy coś niepokojącego, należy jak najszybciej zgłosić się na kontrolę. Należy też bardzo uważać na ewentualne infekcje. Nie można dopuścić, by do oka dostała się woda. Trzeba też unikać przemieszczania się środkami komunikacji miejskiej i nie chodzić na saunę, bo ciepłe powietrze nie działa dobrze na rany. Dobrze jest co najmniej przez kilka godzin dziennie trzymać pochyloną w dół głowę. Zaleca się również spanie na brzuchu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *