Operacja zaćmy w Czechach: objawy, leczenie i koszt

operacja zacma czechy

Zaćma jest bardzo powszechną chorobą oczu. W samej Polsce cierpi na nią niemal milion pacjentów. Występuje najczęściej u osób po 60. roku życia, zwłaszcza jeżeli posiadają one jasną tęczówkę oka lub są obciążone chorobą genetycznie. Jakie są pierwsze objawy zaćmy, jak wygląda jej leczenie i ile to kosztuje?

Pierwsze objawy zaćmy

Na samym początku choroby jest ona wykrywalna jedynie podczas badania okulistycznego. Powody, dla których warto takie badanie wykonać jest pogorszona ostrość widzenia, zwłaszcza jeżeli nie koryguje jej użytkowanie okularów bądź soczewek kontaktowych. Następną oznaką postępującej zaćmy jest zamglenie widzianego obrazu. Występuje ono w dwojaki sposób – niektórzy widzą gorzej w ciemnych pomieszczeniach bądź o zmroku, inni w jasnych i mocno nasłonecznionych miejscach. Bywa i tak, że i mrok i duża ilość światła obniża jakość widzenia. Na etapie bardzo zaawansowanej zaćmy soczewka znacznie bieleje i mętnieje, a zmiany te widoczne są gołym okiem. Należy wtedy bezzwłocznie interweniować, bo nieleczona zaćma ostatecznie prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Przebieg leczenia zaćmy

W momencie kiedy widzenie jest już w znacznym stopniu upośledzone, lekarze wykonują operację, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg ten jest bezpieczny, przeważnie nie trwa dłużej niż 20-30 minut, a efekty są w pełni zadowalające. Dodatkowo, po takim zabiegu, pacjentowi zaleca się noszenie dość silnych okularów bądź szkieł kontaktowych. Można również stosować różne preparaty farmakologiczne, które mają na celu zapobiegnięcie postępowaniu choroby. Zazwyczaj są to krople do oczu, jednak nie gwarantują sporych efektów.

Koszt operacji zaćmy

Leczenie zaćmy znajduje się na liście zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zakwalifikowanie się na ten zabieg nie jest problematyczne, jednak lista pacjentów jest na tyle długa, że na swoją kolej można czekać latami. Czasem udaje się przyśpieszyć termin zabiegu, jeżeli i jedno i drugie oko dotknięte jest chorobą. Koszt operacji zaćmy w prywatnym gabinecie jest niestety na tyle wysoki (od 3-4 tys. za jedno oko), że ludzie dotknięci zaćmą zmuszeni są te kilka lat odczekać. Dzięki unijnej dyrektywie transgranicznej możliwe jest jednak uniknięcie zarówno kolejek, jak i wysokich cen zabiegu. Wystarczy zdecydować się na skorzystanie z zagranicznej opieki medycznej, załatwić wszelkie formalności, a koszt operacji zaćmy Operacja zaćmy w Czechach gdy zawiedzie profilaktyka#
Zaćma to choroba dotykająca najczęściej osoby w podeszłym wieku – te które ukończyły już 60 lat. Im bardziej zaawansowana, tym zdolność widzenia jest mniejsza. W celu pozbycia się tego uporczywego schorzenia należy wykonać zabieg usunięcia zaćmy, polegający na zastąpienia chorej soczewki nową. Warto zapoznać się z naturalnymi metodami, które pozwolą na jak najdłuższe cieszenie się zdrowymi i minimalizującymi ryzyko zachorowania na zaćmę.

Oczy lubią witaminy

Za zdrowie naszego ciała, w tym oczu, niezaprzeczalnie po części odpowiada dieta. To co jemy, ma realny wpływ na poziom minerałów i witamin w organizmie. Jak wykazały badania przeprowadzone w Indiach, gdzie spożycie witaminy C jest znikome, ponad 70% badanych cierpiało na zaćmę. U większości tych osób wykryto niedobór witaminy C. Dobrze też w swojej diecie zawrzeć produkty bogate w witaminę A, która odpowiada za zwalczanie wodnych rodników uszkadzających wzrok. Co więcej, ma ona duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki, a zbyt mała jej ilość prowadzi do tak zwanej kurzej ślepoty, czyli trudnościami w widzeniu podczas dnia i po zmroku. Trzecią witaminą potrzebną naszym oczom, jest witamina E. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe przyswajanie witaminy A oraz zapobiega tworzeniu się toksycznych substancji uszkadzających naczynia krwionośne. Dzięki niej oko lepiej adaptuje się w ciemności i lepiej widzimy po zmierzchu. Oprócz odpowiedniej diety powinniśmy dbać również o chronieniu oczu przed promieniami słonecznymi, zbyt ciemnymi pomieszczeniami, a w czasie pracy przed komputerem robić sobie 5 minutowe przerwy i pamiętać o mruganiu, które nawilża oko.

Zaćma jednak dopadła

Zdarza się niestety tak, że mimo starań i dbałość o wzrok zaćma dotyka nasze oczy. Objawia się to przede wszystkim zamglonym, nieostrym obrazem oraz trudnościami z widzeniem w ciemności lub w pełnym słońcu. Z takimi kłopotami należy zwrócić się do lekarza okulisty, który po zdiagnozowaniu zaćmy, na pewno wyznaczy termin zabiegu jej usunięcia. Zazwyczaj na taki zabieg w Polsce trzeba poczekać nawet kilka lat. Istnieje jednak możliwość odbycia operacji zaćmy w Czechach, co zdecydowanie skraca czas czekania. Nie kosztuje nas to dużo, bo za sprawą unijnej dyrektywy, NFZ powinien zwrócić koszty leczenia za granicą. Operacja zaćmy w Czechach operacja zaćmy w Czechach ma coraz więcej zwolenników wśród polskich pacjentów, a po dwudziestominutowym zabiegu znowu mogą się oni cieszyć prawidłowym widzeniem, na które na pewno ma wpływ stosowanie prawidłowej diety, bogatej w potrzebne oczom witaminy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *