Operacja zaćmy – fakty i mity

operacja zacmy

Na temat operacji zaćmy powstało już wiele mitów. To powoduje, że pacjenci obawiają się zabiegu i zwlekają z jego wykonaniem. W tym czasie komfort ich życia bardzo się pogarsza. Poznaj fakty i mity na temat choroby, by rozwiać wszelki wątpliwości i jak najszybciej odzyskać sprawny wzrok na całe lata.

Operacja zaćmy boli – mit

To jeden z częściej pojawiających się mitów, którym starszą się wzajemne pacjenci. Operacja zaćmy w ogóle nie powoduje żadnego bólu i nie wiąże się z konsekwencjami. Odbywa się ze znieczuleniem miejscowym. Pacjent jest w pełni świadomy tego, co dzieje się wokół niego. Dawka preparatu znieczulającego jest precyzyjnie wyliczana. Poza tym, lekarze posługują się profesjonalnymi narzędziami, które są bardzo precyzyjne. W efekcie operacja zaćmy nie wygląda już tak jak jeszcze paręnaście lat temu, kiedy ingerencja chirurgiczna była znacznie bardziej widoczna. Dziś na szczęście jest już zupełnie inaczej. Do usuwania zaćmy stosuje się najczęściej laser, który umożliwia dokładne wykonanie zabiegu. Rany są minimalne, a przez to bardzo szybko się goją. Pacjent po zabiegu praktycznie od razu odzyskuje sprawny wzrok.

Operacja wymaga długiego leżenia w szpitalu – mit

Zabieg na zaćmę wykonuje się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Dzięki temu pacjent nie musi w ogóle nocować w szpitalu. Same prace chirurgiczne trwają około pół godziny. Po tym czasie pacjent musi leżeć w szpitalu około czterech godzin. Po tym czasie lekarz musi jeszcze zobaczyć oko. Jeśli wszystko będzie w porządku, będzie można iść do domu. Jeśli wszystko będzie dobrze, można iść do domu. Następnego dnia trzeba jednak zgłosić się do szpitala.

Rekonwalescencja trwa 3 miesiące – fakt

Choć zabieg jest bardzo krótki, to pełny powrót do zdrowia zajmuje około 3 miesięcy. Najtrudniejsze są jednak pierwsze 3 tygodnie. W tym czasie oko dopiero się goi, rany nie są w pełni wyleczone. Trzeba uważać, by do oka nie wdało się żadne zakażenie. To może być bardzo kłopotliwe. Jeśli zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego, natychmiast zgłośmy się do lekarza na kontrolę. Być może konieczne będzie podanie antybiotyku. Należy uważać, by oko się nie zamoczyło. Jeśli do środka dostanie się woda, może dojść do podrażnienia lub nawet do stanu zapalnego. Przez pierwsze 3 tygodnie należy dużo odpoczywać. Potem konieczna jest kontrola specjalisty. Jeśli wszystko będzie dobrze, będzie można stopniowo wracać do swoich obowiązków, choć nadal trzeba będzie się oszczędzać. Nie zaleca się dźwigania siatek powyżej 3 kilogramów ani uprawiania sportów wysiłkowych. Można chodzić na spacery. Pełny powrót do zdrowia zajmuje około 3 miesięcy po zabiegu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *