Leczenie boreliozy – na czym polega?

Ukąsił się kleszcz? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Może okazać się, że cierpisz na boreliozę. Wtedy jak najszybciej podejmij się leczenia. Im wcześniej, tym lepiej. Wtedy trzeba szybko podać antybiotyki, by podjąć skuteczną terapię. Nie zwlekaj zatem i natychmiast zgłoś się do lekarza.

Ale ja nie mam żadnych objawów

Objawy boreliozy nie występują od razu. Rumień wędrujący, jeden z głównych objawów pojawia się dopiero po około 3 tygodniach od ukąszenia i to w dodatku nie u wszystkich. Występuje zaledwie w 30% przypadków, a u dzieci zaledwie w 10%. Mogą się wówczas pojawić objawy podobne do grypy, jak np. ból głowy, stawów, gorączka, osłabienie organizmu. W tym czasie najlepiej podać antybiotyki. Jeśli leczenie boreliozy na tym etapie zakończy się sukcesem, to będzie duży powód do radości. Do kilku miesięcy od ukąszenie kleszcza pojawiają się objawy wtórne, jak np. zapalenia stawów, bóle neurologiczne, problemy kardiologiczne. Najgorszym stadium jest zakażenie przewlekle. Wtedy leczenie boreliozy jest dużo trudniejsze, bo towarzyszą jej przy okazji inne objawy, jak np. przewlekłe bóle stawy, zawroty głowy, gorączka, dreszcze, tiki mięśni, problemy z widzeniem i wiele innych, które będą bardzo groźne. Jednym z poważniejszych objawów jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które można znacznie upośledzić funkcje organizmu. Stąd też niezależnie, czy widzimy jakiekolwiek objawy boreliozy, zgłośmy się do lekarza za każdym razem, kiedy ukąsi nas kleszcz. To bardzo ważne. W początkowym etapie leczenie boreliozy jest stosunkowo łatwe, ale im potniej podjęte środki, tym gorzej. Może okazać się, że wyeliminowanie choroby będzie praktycznie niemożliwe.

Jak leczy się boreliozę?

Jak na razie jedynym skutecznym leczeniem jest antybiotykoterapia. To w jakich ilościach i jakie dokładnie antybiotyki powinny zostać podane, zależy od lekarza, który musi ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. W początkowym etapie leczenie boreliozy jest jeszcze stosunkowo proste. Później może już sprawić znacznie więcej problemów. Im bardziej osłabiony leczeniem organizm, tym mniej będzie się bronił. Do tego będą dochodziły jeszcze inne nawarstwiające się objawy, które utrudnią leczenie. Pierwszym krokiem do leczenia powinna być odpowiednia diagnoza. Niestety, jak się okazuje nie jest ona wcale taka prosta. Testy nie dają 100% gwarancji. Zdarza się, że pozytywny wynik wychodzi tylko w około 30% przypadków. Często więc nie zdajemy sobie sprawy z tego, że cierpimy na boreliozę i leczymy tylko jej objawy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *