Jakie ma zaćma wikłająca objawy?

Wszelkie choroby degeneracyjne oczu powinny być jak najszybciej diagnozowane i skierowane do leczenia. Dlatego w przypadku choroby, jaką jest zaćma wikłająca objawy nie powinny być zlekceważone – należy jak najszybciej udać się do okulisty. Zanim jednak tam pójdziemy, dowiedzmy się dokładnie, czym jest ta choroba, jak ją rozpoznać i na czym polega leczenie – http://alfavision-zacma.pl/zacma-wiklajaca/. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule, dlatego zachęcamy do lektury.

Zaćma wikłająca przyczyny

Wewnątrz oka człowieka znajduje się jeden niewielki, niepozorny, ale bardzo ważny element – soczewka. To wypukły, przezroczysty krążek niewielkich rozmiarów. Jego zadaniem jest zbieranie promieni świetlnych, ogniskowanie ich i wysyłanie obrazu do siatkówki. Ta z kolei przekazuje obraz do mózgu i właśnie dzięki temu widzimy. Jakiekolwiek zmiany mętnieniowe w obrębie soczewki powodują więc zaburzenia widzenia. Zaćma to po prostu mętnienie soczewki wynikające ze zmian biochemicznych w obrębie jej komórek. Może mieć różne przyczyny: wrodzone lub nabyte. Wśród nabytych można wymienić starzenie się organizmu, nieleczoną cukrzycę lub przebyte urazy i choroby narządu wzroku. Ich wynikiem jest właśnie zaćma wikłająca.

Przyczyna zaćmy wikłającej są różne choroby w obrębie gałki ocznej. Może to być przebyte niegdyś zapalenie oka, nowotwory wewnątrzgałkowe, wysoka krótkowzroczność, zaburzenia krążenia w obrębie gałki ocznej, jaskra, zmiany barwnikowe siatkówki i inne. Również dawne urazy w obrębie gałki ocznej (na przykład wbita w dzieciństwie w gałkę oczną szpilka) mogą być przyczyną powstawania zaćmy wikłającej.

Zaćma wikłająca objawy

Wszelkie objawy zaćmy są do siebie podobne. Również w przypadku gdy pojawi się zaćma wikłająca objawy są identyczne jak w przypadku zaćmy starczej czy wtórnej. Przede wszystkim pojawiają się zaburzenia kontrastu oraz nadwrażliwość na światło. Pacjent najchętniej przebywa w zacienionych pomieszczeniach, unika ekspozycji na światło. Pogarszają się jego zdolności do dotychczasowej pracy – trudno jest mu wykonywać codzienne obowiązki z powodu rozmywającego się obrazu lub pogłębiającej się krótkowzroczności albo nadwzroczności. W przypadku choroby jaką jest zaćma wikłająca objawy nie są bolesne. Znacząco potrafią jednak uprzykrzyć życie. Chory nie jest w stanie wykonywać normalnie swoich codziennych obowiązków, coraz częściej zdarza się mylić lub wykonywać czynności nieprawidłowo. W związku z powyższym jego praca staje się nieefektywna. To zwykle pierwsze sygnały, że trzeba coś zrobić w tym kierunku.

Leczenie zaćmy

Gdy pojawi się zaćma wikłająca objawy bardzo łatwo jest wykryć u dobrego okulisty, a następnie zoperować. Podstawowym objawem jest zmętnienie widoczne gołym okiem w źrenicy oka. Źrenica dotąd czarna i błyszcząca, teraz staje się matowa i ma białawy kolor. Choć zdiagnozowanie tej choroby jest proste nawet w przypadku samo diagnozującego się pacjenta, to wizyta u okulisty jest niezbędna, by zalecić odpowiednie leczenie. A leczenie zaćmy to zabieg operacyjny. Obecnie jest to jedyny stosowany sposób leczenia w Polsce i za granicą, ponieważ nie ma możliwości leczenia farmakologicznego, a wszelkie podejmowane próby takiego leczenia są nieskuteczne. Jedynym skutecznym, szybkim sposobem leczenia jest szybki zabieg. Polega on na usunięciu zmętniałej rogówki, a następnie wszczepieniu nowej, wytworzonej sztucznie. Sztuczna soczewka spełnia takie same funkcje jak naturalna i jest niemal tak samo trwała. Największą jej zaletą jest jednak łatwość pozyskania, ponieważ do operacji zaćmy nie jest potrzebne poszukiwanie dawcy soczewki.

Operacje zaćmy można wykonać w Polsce na NFZ, gdzie rocznie wykonuje się kilkadziesiąt tysięcy takich zabiegów. Można również skorzystać z możliwości przeprowadzenia zabiegu za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej. Taki zabieg należy opłacić z własnej kieszeni, po czym w ciągu półtora miesiąca NFZ zwraca niemal wszystkie koszty. Jest to sposób na to, by poprawić sobie komfort życia w czasie krótszym niż kilka-kilkanaście miesięcy, jakie należy oczekiwać na przeprowadzenie operacji zaćmy w jednym z polskich szpitali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *