Jak wcześnie wykryć próchnicę?

Zęby

W Polsce próchnica to problem większości ludzi. Najczęstszą przyczyną jej rozwoju są słodycze. Jedzone w małych czy większych ilościach. Na szczęście daleko posunięty rozwój techniki pozwoli na bardzo wczesne wykrycie choroby, umożliwiając nam znacznie szybsze rozpoczęcie leczenia.

Skąd się wzięła?

Próchnica jest procesem wynikającym z odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zęba. Powodują ją przede wszystkim bakterie rozkładające cukry i produkujące kwasy organiczne, które tworzą żółtą płytkę nazębną. Dzielnie wspieramy jej tworzenie, przez to, co jemy, bo tak naprawdę pożywka dla nich znajduje się wszędzie, począwszy od słodkiej kawy/herbaty, poprzez batony, cukierki, aż do owoców czy nawet soku. Trudno jest więc zaplanować sobie dietę, która miałaby wykluczać żywność, wpływającą na tworzenie się osadu na zębach, zwłaszcza, że każdemu człowiekowi, przynajmniej raz w życiu, przyjdzie zmierzyć się z tą chorobą. Odpowiednia higiena jamy ustnej i wizyty kontrolne w gabinetach dentystycznych zapewnią nam kontrolę uzębienia. Sama próchnica jest oczywiście mało estetyczna i często rzuca się w oczy podczas rozmów z innymi ludźmi. Powoduje pewien dyskomfort, poczucie wstydu, a jednak wielu ludzi do specjalisty boi się pójść. A przecież dentysta Gliwice nie taki straszny. Odkładając wizytę, świadomie decydujemy się na pogorszenie stanu ich zębów, a co za tym idzie – dużo dłuższego leczenia. Warto więc zastanowić się nad tym, co będzie dla nas bardziej opłacalne i komfortowe, a co w jakimś stopniu niszczące.

Bać się, czy nie bać?

Branża stomatologiczna chyba od zawsze była nie lubianą dziedziną medycyny, jeśli chodzi o pacjentów i ich doznania. Większość ludzi nadal żyje w przeświadczeniu, że tam otrzymają jedynie dawkę bólu, nerwów, a nawet wylanych łez, dlatego wolą swoje dolegliwości zwalczać domowymi sposobami lub faszerując się środkami przeciwbólowymi. Nic jednak bardziej mylnego. Dentysta Gliwice każdego dnia udowadnia swoim pacjentom, że boimy się tego, czego nie znamy. A wystarczy tylko chwila, by poznać. Rozwój techniki doprowadził do wielu przełomów w dziedzinach nauk, również w stomatologii i obdarował nas wieloma nowościami, dzięki którym nie musimy się już obawiać bólu. Jedną z tych rzeczy, jest urządzenie do wczesnego wykrywania próchnicy, za pomocą specjalnego, wbudowanego lasera. Badanie jest krótkie, kompletnie bezbolesne i może być stosowane bez ograniczeń u każdego pacjenta. Na stronach WWW możemy doczytać się szczegółowych specyfikacji tych urządzeń, sprawdzić jakie gabinety mają je w swojej ofercie i wybrać się kontrolnie, aby przy okazji upewnić, że nie taki diabeł straszny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *