Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

ciśnieniomierze

Pomiary ciśnienia tętniczego są dla wielu osób koniecznością każdego dnia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku osób, które chorują na nadciśnienie tętnicze oraz w sytuacji, gdy dana osoba przeszła w przeszłości zawał serca bądź udar mózgu. Regularne kontrole ciśnienia krwi są więc bardzo przydatne w ocenianiu postępów leczenia oraz w wychwytywaniu pierwszych symptomów kolejnego zawału bądź udaru. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo korzystać z ciśnieniomierzy.

Przygotowanie do badania

Należy pamiętać, że najdokładniejsze wyniki pomiaru otrzymamy, gdy badanie będzie wykonywane rano. Wtedy uzyskamy prawdziwą wartość naszego ciśnienia krwi, na którą nie wpłyną kawa, stres czy wysiłek fizyczny. Ponadto powinniśmy wykonywać badanie w pozycji siedzącej, gdyż ciśnieniomierze pokazują prawidłowe pomiary tylko wtedy, gdy ich mankiety są umieszczone na wysokości serca. Pozycja siedząca umożliwia więc bezproblemowe podparcie ręki i utrzymanie mankietu na tym właśnie poziomie.

Tylko na skórze

Konieczne jest również wykonywanie badania po wcześniejszym podciągnięciu rękawa ubrania. Ciśnieniomierze nie są bowiem w stanie uchwycić prawdziwego poziomu ciśnienia tętniczego, gdy materiał uniemożliwia ścisłe przyleganie mankietu do skóry. Warto też pamiętać o tym, że podczas badania ręka powinna być obrócona w taki sposób, by dłoń była odwrócona do góry. Zaleca się także, by pomiaru dokonywać na lewej ręce – jest to istotne zwłaszcza w przypadku kobiet ciężarnych.

Sprawdzenie baterii

Jeżeli korzystamy z ciśnieniomierza elektronicznego, musimy także pamiętać, że przed rozpoczęciem badania należy sprawdzić poziom naładowania baterii. W tym celu urządzenie należy włączyć i odczekać około 60 sekund, aż odczyta ono prawdziwy stan baterii. W niektórych ciśnieniomierzach już nawet niewielkie rozładowanie baterii sprawia, że aparat pokazuje wyniki dalece odbiegające od prawdy. W sytuacji, gdy korzystamy z urządzenia po podróży, trzeba też zadbać, by nie było ono zbyt mocno wychłodzone lub przegrane. Zaleca się więc, by postawić ciśnieniomierz w temperaturze pokojowej na co najmniej godzinę przed użyciem.

Spokój pod każdym względem

Bardzo ważną kwestią jest też zadbanie o rozluźnienie całego ciała. Gdy jesteśmy zdenerwowani, a nasze mięśnie są napięte, aparat zawsze pokaże zawyżone wyniki, mimo że nie mamy nadciśnienia. Konieczne jest także pamiętanie o tym, by nie rozmawiać podczas badania. Jest to ważne nie tylko w przypadku ciśnieniomierzy tradycyjnych, gdzie nasłuchuje się bicia serca za pomocą stetoskopu, ale też w przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych. Rozmowa podczas badania może bowiem skutkować podniesieniem się ciśnienia na skutek nieregularnego oddechu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *