Historia medycyny jest bardzo długa, nie zawsze były dostępne aparaty usg

Możemy sądzić, że dawniej medycyna była niebezpieczna i nie dawała zbyt dużych szans na przeżycie swoim pacjentom. Prawie każda operacja kończyła się źle. Tak działo się w średniowieczu, a nawet jeszcze na początku dwudziestego wieku.

Starożytni lekarze

Jeśli wydaje Ci się, że dopiero w naszych czasach przeprowadzamy udane zabiegi to jednak się mylisz. Starożytni znali wiele metod operacyjnych i leczniczych, które na wiele wieków zostały zapomniane i odkryte ponownie dopiero niedawno. Odkrycia archeologów pokazują nam, że kilka tysięcy lat temu przeprowadzano chociażby trepanację czaszki. Nie potrzebne im były aparaty usg, stoły operacyjne, czy inny specjalistyczny sprzęt. Trepanacja była rutynowym zabiegiem, a pacjenci bardzo często dożywali późnej starości w zdrowiu. Zdarzały się również na przykład amputacje. Co jeszcze potrafili starożytni? W Rzymie istniał lekarz, który potrafił kruszyć kamienie nerkowe. Nawet chirurgia plastyczna miała swoje miejsce z kolei w starożytnych Indiach, tam doskonale radzono sobie z odbudową nosów. Niesamowita wiedza, jaką posiadali ludzie już w tak odległych czasach zachwyca do dzisiaj. Szkoda tylko, że na długie lata została ona utracona i wiele rzeczy trzeba było odkrywać zupełnie od początku. Dużym problemem od zawsze pozostawała kwestia tamowania krwi, jak również znieczulania. Ludzie musieli znosić okropny ból podczas wszelkich zabiegów, jedyne znieczulenia, jakie znano to najczęściej było opium lub inne środki narkotyczne.

Diagnoza to podstawa

Niestety dawniej problemem była również odpowiednia diagnostyka. Nie można prawidłowo leczyć pacjenta, jeśli nie postawi się poprawnej diagnozy. Wielokrotnie zdarzało się, że ludzie leczeni byli nie na tę chorobę, na którą rzeczywiście cierpieli, co prowadziło do dodatkowych komplikacji. Nie było takich sprzętów, jak rentgen, aparaty usg, tomograf, czy wiele innych, które dziś dają nam doskonały obraz ciała pacjenta wraz z wszystkimi parametrami. Dzięki temu dziś lekarze wyciągają zdecydowanie bardziej trafne wnioski, jeśli chodzi o stan zdrowia ludzi i mogą lepiej ich leczyć. Działania są dokładniej zaplanowane i bardziej precyzyjne. Możemy zobaczyć zarówno tkanki miękkie, które pokazują aparaty usg, jak i twarde, które widzimy na zdjęciach rentgenowskich. Te urządzenia są cały czas udoskonalane, podnosi się jakość diagnostyki, a przez to także poziom wyleczalności. Im wcześniej i trafniej postawiona diagnoza i podjęte działania, tym lepiej dla pacjenta. Na szczęście dla nas współczesnych wszelkie zabiegi są dziś odbywane pod znieczuleniem, a nie jak kiedyś bez niego lub po podaniu narkotyków.

Trudne początki

Pomimo tak trudnych początków medycznych dziś wszystko zmierza już w jak najlepszym kierunku. Coraz więcej osób jest leczonych zgodnie ze sztuką medyczną i jej najnowszymi osiągnięciami. Warto, więc badać się i żyć w zdrowiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *