Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych?

Kody kreskowe są najpopularniejszą formą oznaczania towaru w XXI wieku. Informacje zawarte w kodzie kreskowym są możliwe do odczytu poprzez specjalne urządzenia zwane skanerami. Czytnik kodów kreskowych funkcjonuje na zasadzie odbijania światła od kodu kreskowego, które zamieniane jest na sygnał. W następnej kolejności jest on przesyłany do komputera, z którego uzyskuje się informacje o danym produkcie. Gdzie jest potrzebny? Więcej informacji w dalszej części tekstu lub na stronie: http://www.posiflex.com.pl/pl_gdzie-potrzebny-jest-czytnik-kodow-kreskowych,203.html.

Zastosowanie czytników kodów kreskowych

Gdzie potrzebny jest czytnik kodów kreskowych? Właściwie znajduje on zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie.
W dobrze znanych wszystkim marketach jest on dostępny dla klientów pod postacią skanera stacjonarnego. Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia ceny towaru. Przy kasach wykorzystywane są czytniki laserowe, wieloliniowe, które pozwalają na szybkie skanowanie bez potrzeby dokładnego podstawiania kodu kreskowego.

Skanery są również stosowane wśród kurierów i wszelkiej maści dostawców. Kod kreskowy pozwala na szybkie określenie adresu zamawiającego. Jest to szybkie, a zarazem praktyczne rozwiązanie. Każda przesyłka posiada indywidualny kod kreskowy, dzięki czemu pomyłki są wykluczone. Najczęściej wykorzystywanym czytnikiem kodów kreskowych jest skaner ręczny. Jest on dokładnie dopasowany do dłoni, a przycisk skanujący znajduje się centralnie pod palcem wskazującym.

Na każdym kroku używa ich się także w magazynach i halach. Towar skanowany jest praktycznie cały czas. Skaner jest także nieodłącznym narzędziem podczas inwentaryzacji, pomagając tym samym dokładnie zliczyć produkty.

Magazyny z całą pewnością są ekstremalnymi warunkami dla czytników. Muszą one być odpowiednio wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Dodatkową ochroną mogą okazać się gumy po bokach urządzenia.

W magazynach najlepszymi skanerami okazują się skanery bezprzewodowe. Zapewniają one komfortową pracę, bez zbędnych, plątających się kabli. Najczęściej są one połączone z urządzeniem odczytującym za pomocą bluetooth. W razie jakichkolwiek problemów z łącznością, wszelkie dane zostają zapisane w urządzeniu. Po ponownym połączeniu, zostają one przesłane do bazy.

Następnym miejsce, gdzie skaner jest urządzeniem niezbędnym jest biblioteka. Każda książka posiada swój indywidualny kod, dzięki czemu można odnaleźć się w tysiącach książek.

Czytnik kodów jest tam wykorzystywany zarówno podczas wypożyczania książek, jak i ich zwrotów. Pozwala to na zachowania porządku.

Coraz rzadziej, ale jednak ciągle można spotkać kody kreskowe do zabezpieczeń. Wyposażone w kody kreskowe karty dla pracowników służą im by móc dostać się na teren zakładu pracy. Jest to pewna ochrona, która daje gwarancje, że osoby niepowołane nie dostaną się do środka.

Podział czytników

Same czytniki możemy podzielić na trzy typu.

Pierwszym z nich jest czytnik laserowy, który charakteryzuje się dużą odległością skanowania. Występuje on dodatkowo w dwóch wersjach: jednoliniowych i wieloliniowych. Pierwsza wersja wymaga dokładnego przyłożenia produktu do czytnika w celu zeskanowania. Druga z nich jest o wiele skuteczniejszą metodą. Wybrany kod jest skanowany przez wiele linii pod różnymi kątami, co pozwala na dowolność w ułożeniu kodu kreskowego.

Skanery wyposażone w diody LED charakteryzują się przede wszystkim ogromną szybkością skanowania. Są one także energooszczędne.

Ostatni już typ to czytniki typu imager. Robią one zdjęcie kodu kreskowego lub jego fragmentu. Niestety czas odczytu jest względnie długi. Jednak ogromną zaletą okazuje się możliwość zweryfikowania produktu mimo częściowo uszkodzonego kodu kreskowego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *