Diagnostyka boreliozy: Zadbaj o swoje zdrowie i nie lekceważ objawów

diagnostyka boreliozy

Zostałeś ugryziony przez kleszcza? A może byłeś ostatnio w lesie i zauważyłeś, że masz rumień wędrujący? Przeczytaj koniecznie ten artykuł i zobacz, dlaczego tak ważna jest diagnostyka boreliozy i czym grozi nieleczenie tej choroby.

Zadbaj o swoje zdrowie i zapobiegnij boreliozie

Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme, jest to stosunkowo nowa choroba, która została odkryta dopiero w latach 80-tych XX wieku. W jaki sposób przenosi się ta choroba zakaźna? Jej nosicielami są kleszcze. Te małe stworzonka są nosicielami tzw. bakterii Borrelia burgdorferi. Rozwija się ona najczęściej w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Niestety, bardzo wiele osób ignoruje pierwsze symptomy, albo myli je z objawami innych infekcji, na przykład przeziębienia lub grypy, dlatego tak ważna jest diagnostyka boreliozy. W jaki sposób można zapobiec tej chorobie? Gdy wybierasz się do lasu lub parku, wtedy koniecznie odpowiednio się ubierz. Podstawową zasadą, która pomoże Ci uniknąć boreliozy, jest prawidłowy ubiór, w którego skład wchodzą: długie spodnie, swetry z długimi rękawami. Istotne jest również nakrycie głowy. Aby ją ochronić wystarczy założyć chociażby czapkę z daszkiem lub chustę.

Wzrost zachorowań na boreliozę

O boreliozie mówi się od kilku lat bardzo dużo, w szczególności w okresie letnim, ale mimo kampanii w mediach statystyki osób, które chorują na nią wciąż wzrastają. Z czego to wynika? Głównie z lekceważenia oznak. Dużo osób mimo ukąszeń kleszcza i po jego wyciągnięciu nie idzie do lekarza. To jest pierwszy błąd, który bardzo często przeradza się w poważne konsekwencje. Diagnostyka boreliozy jest bardzo ważna, ponieważ lista chorób, na które można zachorować jest strasznie długa oraz przerażająca. Warto tutaj dodać, że boreliozę bardzo ciężko jest zdiagnozować. Zdarza się tak, że pacjent otrzymuje inne leki niż na tę przypadłość. Wówczas ta choroba zakaźna przechodzi w przewlekłe stadium. Znane są również przypadki, gdy borelioza nie dawała po wzięciu innych leków żadnych objawów, po czym, mniej więcej po roku, atakuje ze zdwojoną siłą. Pacjent wtedy odczuwa symptomy przypominające grypę, do których wlicza się : gorączkę, ból stawów, ból gardła, albo bardziej niepokojące, czyli problemy z mówieniem, zaburzenia widzenia, a nawet paraliż twarzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *