Dentysta z Tarnowskich Gór radzi, jak uchronić się przed próchnicą

dentysta tarnowskie góry

Nieleczona próchnica prowadzi do bardzo groźnych dla zdrowia powikłań. Warto więc zrobić wszystko co tylko się da, by nie dopuścić do jej rozwoju. Jak zapobiegać próchnicy? Dowiedz się z naszego artykułu.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Najważniejszą kwestią, na która w sposób szczególny należy zwrócić uwagę jest to, by regularnie chodzić do gabinetu dentystycznego. Ważne jest to, by stomatologa odwiedzać nie tylko w sytuacji, kiedy coś nas boli, ale także przynajmniej dwa razy do roku. To absolutne minimum, jeśli zależy nam na tym, by utrzymać uzębienie w dobrym stanie na cale lata. Ubytki we wczesnym stadium można stosunkowo prosto wyeliminować. Im później dentysta z Tarnowskich Gór będzie przez as odwiedzony, tym gorzej. Potem może okazać się, że niewiele będzie można już zdziałać. Czasem jedynym sposobem na uratowanie zęba jest długotrwałe i bolesne leczenie kanałowe. Warto więc zrobić co tylko się da, by potem nie mieć większych problemów. Wada we wczesnym stadium jest prosta do wyeliminowania. Potem może być już z tym znacznie większy problem. Dentysta Tarnowskie Góry może zastosować płyn przeciwbakteryjny lub jedynie borować płytkę po zewnętrznej stronie, by nie dopuścić do próchnicy.

Unikaj słodyczy

Cukier zawarty w ciastkach, ciasteczkach czy cukierkach jest pożywką dla bakterii i wpływa na rozwój próchnicy. Zaleca się więc ograniczenie słodyczy w miarę możliwości. Oczywiście nie zawsze tak się da. Są różne sytuacje, jak np. urodziny. Wtedy ciężko jest sobie odmówić czegoś słodkiego. Ważne jest jednak, by w miarę możliwości czyścic zęby po każdym posiłku. Wówczas znacznie łatwiej jest ochronić się przed ryzykiem próchnicy. Jeśli nie mamy przy sobie szczoteczki i pasty, można przepłukać usta płynem antybakteryjnym lub też chociażby postawić na gumę do żucia. To nie są oczywiście tak doskonałe metody jak szczotkowanie zębów, jednak dzięki nim można ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy.

Myj regularnie zęby

Zęby powinniśmy regularnie szczotkować – przynajmniej dwa razy dziennie. To absolutne minimum. Tymczasem blisko połowa Polaków przyznaje się, że nie dba o higienę należycie i nie myje zębów regularnie. Od tego już prosta droga do poważniejszych zaniedbań. Zęby będą się znacznie szybciej psuły. Stąd też tak istotne jest, by regularnie o nie dbać. Warto też używać dobrej szczoteczki pasty. Dzięki temu można zachować zęby w dobrym stanie przez bardzo długi czas. Nie można o tym zapominać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *