Czy leczenie boreliozy może odbyć się za pomocą domowych sposobów?

O boreliozie wiele się mówi, a co roku, w okresie letnim, media prowadzą na ten temat kampanie, które mają za zadanie uczulić Polaków na to, aby uważali podczas wycieczek do lasów. Nic w tym dziwnego, w końcu nieleczona borelioza może doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, czy boreliozę można leczyć za pomocą domowych sposobów.

Metody leczenia boreliozy

Borelioza jest chorobą zakaźną, którą wywołują chorobotwórcze bakterie. Jej nosicielami są najczęściej kleszcze, choć może zostać ona przeniesiona przez meszki, a nawet komary. Jak w takim razie wygląda leczenie boreliozy? Zwalcza się ją głównie poprzez antybiotyki. Trzeba jednak pamiętać, że samo ugryzienie przez kleszcza nie jest wskazaniem do profilaktycznej antybiotykoterapii. Ten stan rzeczy wynika z tego, że nie każdy kleszcz przenosi tę chorobę, ani nawet nie jest zakażony bakterią z rodziny Borelia. Według badań jedynie kilka procent kleszczy na danym terenie jest nosicielami. Ponadto na to, czy zachorujemy wpływa kilka czynników. Przede wszystkim zależy to od tego, jak bardzo odporny jest nasz układ odpornościowy. Niektóre osoby bardzo szybko zwalczą bakteryjną inwazję tak, że zakażenie nie zdoła się rozwinąć w ich organizmie. Inne mogą nie mieć tyle szczęścia. Pamiętajmy również o tym, że ugryzienie przez kleszcze nie jest również jednoznaczne z chorobą odkleszczową, jaką jest przecież borelioza. Dlatego też nie żądajmy od razu od lekarza recepty na antybiotyk, kiedy znajdziemy na swoim ciele kleszcza. W takich wypadkach należy go jak najszybciej wyciągnąć ze skóry. Najlepiej w tym celu użyć kleszczyków. Pamiętajmy jednak o tym, by został on wyciągnięty w całości.

Co jeśli ugryzie Cię kleszcz?

Co zrobić, kiedy zostaniesz ugryziony przez kleszcza? Przede wszystkim musisz obserwować miejsce ugryzienia przez 30 dni, bowiem tyle wynosi czas, w którym mogą się pojawić objawy zakażenia Borrelią. Najpopularniejszym objawem jest tzw. rumień na skórze. Poza tym nie wolno smarować okolicy ugryzienia alkoholem lub masłem. W ten sposób jedynie zwiększamy ryzyko, że podrażniony przez te substancje kleszcz „zwymiotuje” do naszej krwi swoje zakażone metabolity. Jeżeli po 30 dniach nie zauważymy żadnych objawów, wtedy należy zapomnieć o tej sprawie. Jeśli zaś będziemy się źle czuli, wtedy koniecznie musimy zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie boreliozy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *