Co warto wiedzieć o żółta plamka leczenie?

żółta plamka leczenie

Większość z nas nie wie, czym jest plamka żółta (może na szczęście), a dowiaduje się dopiero wtedy, gdy dotknie ich jej zwyrodnienie (AMD). W samej tylko Polsce na AMD choruje ponad milion osób, a na całym świecie liczba ta sięga 25 milionów. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej choroby.

Kto choruje na ADM?

Jest to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób starszych, dlatego też nie można bagatelizować pierwszych objawów zwyrodnienia (zniekształcone postrzeganie prostych linii, problemy z rozróżnieniem kolorów oraz zaburzenia ostrości wzroku, zmiany w centralnym polu widzenia, zamglenie lub zniekształcenie obrazu i następnie pojawiająca się plama). Zdecydowana większość pacjentów cierpi na postać przewlekłą, tzw. suche AMD. Przypadłość rozwija się powoli i z czasem osłabia wzrok. Następnie przeradza się w postać wysiękową, czyli mokre AMD. Ten etap postępuje już bardzo gwałtownie i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki i utraty wzroku. Według lekarzy im wcześniej zastosuje się żółta plamka leczenie, tym bardziej rosną szanse na zatrzymanie choroby. Na szczęście dla zagrożonych tą chorobą pojawiają się coraz bardziej różnorodne metody leczenia.

Jak wygląda leczenie zwyrodnienia plamki żółtej?

Żółta plamka leczenie: jedną z najnowszych metod leczenia AMD jest laser 2RT. Wysyła impulsy liczone w nanosekundach, przechodzące przez źrenice oka i trafiające prosto w zmiany chorobowe w obrębie siatkówki. Komorki działające nieprawidłowo są niszczone, a jednocześnie zostają uruchomione naturalne procesy regeneracyjne. Lekarze wierzą, że ten rodzaj terapii pozwoli nie tylko na zatrzymać, ale także cofnąć zmiany chorobowe w bardzo wczesnym stadium choroby. Inną skuteczną metodą jest wstrzyknięcie sterydów o działaniu przeciwzapalnym i zmniejszającym wysięku w fazie „mokrego AMD”. Sterydy podaje się bezpośrednio do wnętrza gałki ocznej, a także do oczodołu. Aby zwiększyć skuteczność leczenia, okulista może zastosować jednocześnie sterydy i terapie fotodynamiczna. Istnieje także terapia fotodynamiczna. Pacjentowi podaje się najpierw dożylnie odpowiedni lek zwiększający wrażliwość komórek na światło, po czym używają się lasera diodowego, który zamyka zmienione chorobowo naczynia krwionośne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *