Co to jest ortokorekcja?

ortokorekcja

Ortokorekcja to stosunkowo nową metodą przeciwdziałaniu krótkowzroczności. W dużym skrócie polega na tym, że na noc zakłada się specjalne soczewki ortokorekcyjne, dostosowane do rozmiaru gałki ocznej, które wpływają na krzywizny rogówki. Rano soczewki się zdejmuje, a widzenie jest ostre bez konieczności zakładania okularów.

Jak to działa?
Specjalne soczewki twarde zakłada się głównie na noc. Oczywiście pierwsze dni nie są łatwe, bo oko musi się przyzwyczaić. Potem jednak jest już dużo prościej. Ortosoczewki w ogóle nie przeszkadzają w spaniu. Jedna para wystarcza na rok lub dwa lata użytkowania. To bardzo wygodna metoda, gdyż po wstaniu zyskuje się jasny i wyraźny Obra i nie ma konieczności noszenia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych, by dobrze widzieć. Istotne jest jednak to, że ortokorekcja nie tylko uniezależnia od okularów, co jest jedną z ważniejszych rzeczy w takim przypadku, ale również pozwala na zatrzymywanie krótkowzroczności. Z tego powodu ortokorekcja jest stosowana głównie u pacjentów, u których wada rozwija się bardzo dynamicznie, a szczególnie u dzieci, którym w ciągu roku wada może pogorszyć się nawet o 0,75 dioptrii. Ortokorekcja to zatem skuteczny sposób na to, by ograniczyć tę tendencję. Przy częstym zakładaniu soczewek na noc wzrok się adaptuje i nie są one w ogóle uciążliwe, choć w początkowym okresie mogą powodować wysuszeni filmu łzowego. W przypadku długotrwałego stosowania soczewek rogówka oka odkształca się na dłużej i nie ma już konieczności zakładania soczewek codzienne. Tak czy siak, choć będzie je można nakładać rzadziej, to jednak jeśli całkowicie się z nich zrezygnuje, oczy wrócą do poprzedniego staniu, a to sytuacja do której nie wolno dopuścić, bo dotychczasowe efekty leczenia pójdą w zapomnienie.
Czy każdy może nosić soczewki twarde?
Ortokorekcja to stosunkowo bezpieczna metoda leczenia wzroku. Stosuje się ja u dzieci i osób starszych. Oczywiście, nie można zapominać o tym, by do oka zakraplać specjalny płyn zapobiegający wysuszeniu się rogówki oka. Ważne jest także, aby pamiętać o regularnych wizytach w gabinetach okulistycznych. Trzeba być pod kontrolą specjalisty. Należy na jakiś czas z rezygnować ze stosowania ortosoczewek w przypadku wystąpienia stanu zapalnego powiek i brzegów rogówki. Przeciwskazaniem do stosowanie takiej metody są zmiany zwyrodnieniowe rogówki, ogólne choroby oczu jak jaskra czy zaćma oraz urazy oczu. Ostateczną diagnozę musi jednak podjąć lekarz na podstawi wykonanych wcześniej badań.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *